A Kistérségi Tanács április 15-én megtartott ülésének egyik kiemelt témája volt a tömegközlekedés, ezen belül a Volán és a MÁV menetrend-egyeztetése az érintett önkormányzatokkal. A vasúti közlekedésben ebben az évben nem lesz változás a már megszokott és jól beváltnak tűnő menetrendben, marad az ún. ütemes közlekedés, és mint a MÁV képviselője elmondta, a térségben megszüntetett járatokat nem indítják újra.
Pásztor Béla, Veresegyház polgármestere megerősítette, hogy a lakosság részéről nem érkeztek kifogások a menetrenddel kapcsolatban, ám felhívta a figyelmet annak betartására, hiszen a rendszeres vonatkésésekről viszont érkeznek lakossági észrevételek. Pusztai Sándor, a MÁV képviselője válaszában elmondta, hogy a menetidőt számos tényező befolyásolja, és bár törekednek annak betartására, megoldást csak a tervezett vonalkorszerűsítési program megvalósítása jelenthet majd.
A térséget érintő 71-es, Budapest-Vác közötti vasútvonal korszerűsítéséről a Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő Zrt. munkatársa, Kovács Zsolt tájékoztatta a kistérségi polgármestereket. A jelenlegi helyzet értékelésében megerősítette azokat az észrevételeket, melyek szerint a sebesség lassú, a menetidő hosszú, az állomásépületek állapota katasztrofális, hiányos az állomások környékén az infrastruktúra, az úthálózat, és nagy az utasforgalom. Ezeket a hibákat hivatott kiküszöbölni a vasút-korszerűsítési program, mely elsőként a Nyugati pályaudvarhoz kapcsolódó vonalakat érinti, és amely a tervezési, engedélyeztetési folyamatokkal már 2209-2010-ben kezdetét vette. A tényleges kivitelezés várhatóan 2013-ban indul, és 2015-ben fejeződik be, és a következő feladatokra irányul: a vasúti pálya korszerűsítése, Rákospalota és Fót között második vágány létesítése, a távközlés fejlesztése, az állomások korszerűsítése, központi irányítás kiépítése a váci állomáson, P+R parkolók kiépítése minden állomásnál, új járművek beszerzése, a vasúti átkelők biztonságosabbá tétele.
A fejlesztések eredményeként a menetidő csökken, kényelmesebb lesz az utazás, biztonságosabbak lesznek a vasúti átjárók, kisebb lesz a zaj, esztétikus lesz az egész vasúti közlekedés.
A Volán nem tervez a közeljövőben nagyarányú változásokat, képviselőjük arról tájékoztatta a Kistérségi Tanácsot, hogy jelentősebb menetrend-módosítás sem lesz az idén, de helyenként korrigálják azt, helyt adva a vácrátóti, őrbottyáni észrevételeknek. Az ülésen Vircsák Mihály, Galgamácsa polgármestere javasolta, hogy a galgamácsai állomásnál pihenőidejüket töltő járatok közül néhány felmehetne az Újtelepre, ahová kevesebb busz közlekedik – ennek a Volán szakembere nem látta akadályát, természetesen a lehetőségek áttekintését követően.
Hová menjenek a betegek?
A kistérségi ülés másik kiemelt napirendi pontja a Misszió Kht. 2010. évi beszámolója volt. Jobban Eszter, a Kht. Igazgatója az elmúlt évi betegellátásról készült kimutatást állította a beszámoló középpontjába, melyen jól látható volt, hogy a járóbeteg-ellátásra érkező páciensek 48%-a érkezik valamelyik kistérségi településről, míg a rehabilitációt 64%-ban veszik igénybe kistérségi betegek. Míg a Kistérségben élők sokszor veszik igénybe a közeli Misszió egészségügyi szolgáltatásait, az intézménynek a mai napig mindössze 3 településre, Csomádra, Erdőkertesre és Veresegyházra van ellátási kötelezettsége, amely alapján az OEP finanszíroz. Az öt másik település csatlakozásához elég lenne, ha a testületek így határoznának, és ezzel nemcsak a felemás helyzet oldódna fel – azok is igénybe veszik a Missziót, akik más szolgáltatóhoz tartoznak -, hanem több rendelési időt is finanszírozna az OEP, így a sokszor kifogásolt várakozási idő csökkenhetne az egyes szakrendeléseken. Az igazgatónő és a Kistérségi Tanács elnöke is kérte az önkormányzatokat, hogy a kérdést tűzzék napirendre a soron következő testületi üléseken.
Szintén nem változott a helyzet a hétvégi orvosi ügyeletek ellátása tekintetében. Bár az ellátást végző Misszió vezetője többször kérte az önkormányzatokat, hogy segítsenek abban, hogy a háziorvosok nagyobb mértékben vállaljanak ügyeletet, 70%-ban mégis külső segítséget kell igénybe venni az ügyeletek – egy kijáró, egy rendelő és szombatonként egy gyermekorvosi – megszervezéséhez. Tavaly 5246 esetben fordultak betegek a Misszió ügyeletéhez, ez a szám is indokolja az ügyeleti ellátás biztonságos fenntartását.
Galgamácsa polgármestere már az ülésen jelezte, hogy a település szeretne leválni a hatvani kórházról illetve az aszódi rendelőintézetről, és a kerepestarcsai kórházhoz és a Misszióhoz tartozni az egészségügyi ellátásban, és kifejezte azt a kérésüket, hogy a településen hétvégenként külön kisebb ügyelet működhessen.
A Kistérségi Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a két témában a települések képviselő-testületei minél előbb hozzanak döntést, hogy a Misszió szolgáltatásai megmaradjanak minden térségben élő ember számára, aki szeretné azokat igénybe venni.
|